Konferens­lokaler

Konferens på ett Sagoslott

Stora, små, runda, fyrkantiga. Hos oss hittar du konferenslokaler i alla dess former. Vissa på slottet, i de olika tornen och salongerna, andra i den anslutande Herrgården. Våra konferenslokaler kan ta upp till 110 personer. 

FILIPPA

Ett konferenshus i herrgårdsstil som harmonierar med slottet. Här finns den största av våra konferenslokaler som rymmer 110 personer. Terrass ut mot slottsparken och anslutande lokal med pausrum och litet grupprum.

LOU

Lokalen är slottets största konferenslokal och den finner du på första våningen. Lou har högt till tak, stora fönster med en härlig utsikt över Lejondalssjön. Lokalen är rymlig och kan möbleras utan problem med flera olika sittningar.

STIG

Denna lokal finner du på slottets andra våning med utsikt ut mot Lejondalssjön. I anslutning till denna lokal ligger fyra grupprum, perfekt för dig som vill ha en hel våning för er själva.

RUNDA

Denna lokal finner du på slottets första våning i ett av tornen med utsikt över Lejondalssjön. Runda har fönster mot tre väderstreck och har en egen utgång till slottbalkongen.

LOUISE

Denna lokal finner du i den separata Herrgårdsbyggnaden med utsikt över Lejondalssjön. På Lejondals Herrgård har du möjlighet att bjuda in till konferens i största avskildhet. Hela herrgården, inklusive egen brygga, står till dig och dina kollegors förfogande. Allt ni behöver för en lyckad konferens finns under ett och samma tak – möteslokaler, boende och relax.

PARK

Denna lokal finner du på slottets första våning med utsikt både mot Lejondalssjön och slottsgården. Det finns även två grupprum i anslutning till denna lokal, perfekt för dig som vill ha gruppen samlad på ett ställe.

VÄPNAREN

Denna lokal finner du i ett av slottstornen på andra våningen med utsikt över Lejondalssjön.
Väpnaren har stora fönster åt två vädersträck och högt till tak.

WASA

Denna lokal finner du på slottets första våning med utsikt över slottsparken. Wasa är lämpad för den lite mindre gruppen med en egen utgång till slottsbalkongen precis utanför lokalen.

Kapacitet

LOKALBIOSKOLU-BORDSTYRELSE
FILIPPA108110804020
LOU8880643420
STIG6440302416
RUNDA6124241814
LOUISE5830242212
PARK5540302416
VÄPNAREN5524241814
WASA2612121010
Teknisk utrustning finns i alla konferenslokaler

Bildskärm eller projektor, Wi-Fi, Whiteboard, Blädderblock, A5-block, Pennor.
***Mikrofon finns bara i FILIPPA & LOU *** (kan beställas till övriga lokaler).

BOKA HÄR